مشاوره توانبخشی

معرفی رشته
مشاوره توانبخشی نیز یکی از شاخه‌های تخصصی علم مشاوره است که هدف آن کمک به افرادی است که دچار بیماری مزمن و صعب‌العلاج، معلولیت یا هر نیاز ویژه‌اند.
یکی از مشکلات افراد جامعه ابتلای به بیماری‌های صعب العلاج، مزمن و ناتوانی‌های جسمی از قبیل سرطان، ام اس، دیابت و معلولیت‌های مختلف می‌باشد. زمانی که فردی مبتلا به یکی از این بیماری‌ها می‌شود هم فرد و هم خانواده تمام تلاش خود را می‌کنند تا بیماری درمان شود و یا عوارض و مشکلات بیماری کمتر شود. برای این منظور از تخصص‌های مختلف مثل فیزیوتراپی، گفتار درمانی، کاردرمانی، غدد، اطفال و … استفاده می‌نماید. اما به طور معمول یک بعد داستان نادیده گرفته می‌شود و آن این است که این فردی که بیمار شده قرار است با بیماری‌اش زندگی کند.
بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج عوارض روان‌شناختی نیز دارند. در بسیاری از موارد وقتی فرد به طور جدی متوجه می‌شود دیگر مثل قبل سلامت جسمی ندارد و درمان نمی‌شود و یا درمان طولانی مدت است و حتی تهدید کننده حیات است، دچار مشکلاتی مثل افسردگی، اضطراب، کاهش انگیزه‌های زندگی، بحران معنای زندگی و ترس جدی از مرگ و پایان فرصت زندگی می‌شود.

بازار کار
بازار کار و آینده شغلی رشته مشاوره توانبخشی
فارغ‌التحصیلان رشته مشاوره توانبخشی می‌توانند در مشاغل مربوط به رشته تحصیلی خود به فعالیت بپردازند که برخی از این مشاغل عبارتند از:
1- مدارس
2- دانشگاه‌ها
3- زندان‌ها
4- ادارات خصوصی
5- بیمارستان‌ها
6- شرکت‌های بیمه
7- سازمان‌های ناتوانی و …

پیمایش به بالا