پکیج استعدادیابی دوپامین

با توجه به ارزش شناخت و خودآگاهی از توانمدی ها و اهمیت مسئله خودشکوفایی مجموعه دوپامین برآن شد تا ارزیابی، جهت گیری و آموزش را در حساس ترین سنین و دوره های زندگی ،کودکی و نوجوانی، مورد بررسی قرار دهد. لذا بخش استعدادیابی را به دپارتمان کودک و نوجوان خود افزود تا ارزیابی چندین جانبه ی توانمدی ها و قابلیت های فردی از طریق شناسایی کارکردهای عالی ذهنی و شناختی و جسمی با استفاده از به روز ترین و دقیق ترین ابزارهای علمی پژوهشی دنیا و درنظر گرفتن ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی هر فرد ارائه دهد.این پکیج جهت بررسی و ارزیابی چندجانبه در مهارت های تحصیلی، شغلی، هنری و تحصیلی توسط تیم تخصصی دپارتمان کودک و نوجوان دوپامین با استفاده از ابزارهای دقیق تکنولوژیک طراحی شده است. این پکیج برای گروه سنی 5 تا 18 سالمی باشد و توسط متخصصین بالینی، شناختی، مشاوره، روان سنجی و تربیتی اجرا و تحلیل می گردد.

مقیاس های مورد بررسی در پکیج استعدادیابی کودک و نوجوان دوپامین
مقیاس های شناختی

كاركردهای اجرايی عصبی-شناختی، ساختارهای مهمی هستند كـه بـا فرايندهای روانشناختی، مسئول كنترل، هوشیاری، تفكر و عملهای مرتبط می‌­باشند. در واقع اين كاركردها شامل مجموعه­ای از توانايی­های برتر سازماندهی و يكپارچه­ سازی هستند و مهارت‌­های عملکرد اجرایی را بر عهده دارند که در سال­های اول زندگی شکل می‌گیرند، در دوران کودکی و نوجوانی قوی­تر می­شوند؛ و در نهایت تکامل آن تا اوایل بزرگسالی ادامه می­یابند. در سطح عصبی-آناتومیكی بـا مسیرهای مختلف تعامل عصبی همچون قشر پیش پیشانی در ارتباط بوده و شامل انعطاف پذيری شناختی، پیش­بینی و ايجاد اهداف، برنامه‌­ريزی، خودتنظیمی و نظارت بر اهداف، اجرا و بازخورد مؤثر برنامه‌­ها، حافظه كاری و… هستند كه برای فعالیت مستقل، هدفمند و سازگاری موفقیت آمیز حیاتی­‌اند.

کاركردهای اجرايی، مقیاس­هایی هستند که به تازگی در سطح جهانی تأثیرشان جهت تشخیص نقاط قوت افراد بصورت تخصصی مورد ارزیابی قرار می­گیرد و به عبارتی كاركردهای عالی، شناختی و فراشناختی هستند كه مجموعه‌­ای از توانايی‌های عالی، بازداری، خود آغازگری، برنامه­‌ريزی راهبردی، انعطاف شناختی و كنترل تكانه را به انجام مي­رسانند.

كاركردهايی همچون؛ سازمان دهی، تصميم گيری، حافظۀ كاری، حفظ و تبديل كنترل حركتی، احساس و ادراك زمان، پيش­بينی آينده، بازسازی، زبان درونی و حل مسأله را مي­توان از جمله مهمترين كاركردهای اجرايی عصب شناختی دانست كه در زندگی، انجام تكاليف يادگيری و كنش­های هوشی به کمک انسان می‌­آیند.

مقیاس های هوش و تحصیلی

برخی آن را توانایی یادگیری و کاربرد مهارت‌های لازم برای سازگاری با نیازهای فرهنگ و محیط تعریف کرده‌اند اما برخی دیگر، هوش را ترکیبی از توانایی­‌های ذهنی دانسته‌اند که از نظر ساختار و کارکرد از یکدیگر متمایزند. به‌ هرحال در ارزیابی مفهومِ هوش، لازم است که علاوه بر تعریف آن، به بافت فرهنگی افراد و ارزش‌های حاکم بر آن نیز توجه کافی شود. از این آزمون‌ها، اطلاعاتی در مورد عملکرد آزمودنی‌ها در مقایسه با همتایان خود به دست می‌آید که می­تواند به تصمیم‌گیری مناسب در مورد آن‌ها کمک کند.

استعداد، توانایی دستیابی یا دستیابی به چیزی است، در حالی که هوش، توانایی درک، جذب و پردازش اطلاعاتی است که در خدمت حل سریع مشکلات عنوان شده است. هوش، توانایی کسب و به کارگیری دانش است. به عبارتی، می­توان از با شناخت میزان هوش فردی از نهایت استعداد و توانمندی استفاده کرد. از آن­جایی که استعدادیابی در سنین کودکی و نوجوانی اهمیت بیشتری دارد، معمولا به تست­های استعدادیابی که در این دوران گرفته می­شود، «استعدادیابی تحصیلی» هم گفته می­شود. اینگونه ارزیابی­ها باعث خودشناسی بیشتر می­شوند و آگاهی از این که غیر از تلاش، مطالعه و برنامه­‌ریزی، چه عواملی در وجود و شخصیت آن­ها است که به پیشرفتشان کمک می­کند؟

یکی دیگر از مزیت­‌های تست استعدادیابی برای نوجوانان، کمک به شناخت این نکته است که این عوامل درونی، بیشتر در پیشرفت کدام رشته‌­ها و زمینه­‌ها کمک‌کننده می­باشد؟

مقیاس های شغلی و هنری

امروزه رضایت شغلی یکی از فاکتورهای اساسی در تصمیم‌گیری شغلی افراد است. تعاملات اجتماعی عمدتاً در محیط کار اتفاق می‌افتد، بنابراین قسمتِ عمدۀ رضایت از زندگی، با تکیه بر رضایت افراد از شغل و محیط کارشان صورت می­‌گیرد. افرادی که بتوانند مطابق با استعداد و علایق خود، محیط شغلی، تخصص و حوزۀ هنری خود را انتخاب کنند، شانس بقاء و رشد بیشتری خواهند داشت؛ که این امر اهمیت انتخاب رشتۀ تحصیلی، انتخاب شغل، زمینۀ هنری و توسعۀ مهارت‌های فردی را نشان می‌دهد. جهت تشخیص نهایی این مقیاس، سه فاکتور اساسی نیازمند است بررسی گردد که شامل: الف) مشخصات ذاتی فرد ب) دانش فرد  ج) تجربیات شخصی فرد که در اینجا به عنوان شروع پیشرفت ما در تلاش برای شناخت دقیق مشخصات فطری فرد و توانمندی­‌های او می­‌باشیم.

مقیاس ورزشی

موفقیت در ورزش می‌تواند یادآور تلاش و پشتکار برای همۀ افراد باشد. البته درست است که داشتن تلاش و پشتکار باعث می‌شود فرد به موفقیت برسد، اما قدم گذاشتن در مسیر استعداد، باعث کسب موفقیت‌های بیشتری خواهد شد؛ چرا که بدیهی است یک فرد راحت‌تر می‌تواند در رشته‌ای که در آن استعداد ذاتی جسمی، مهارتی و رفتاری دارد موفقیت بیشتری را نیز کسب کند. لذا در این پکیج برآن شدیم تا در جهت ارزیابی کامل در این زمینه، افراد به صورت سیستماتیک و تخصصی مورد بررسی نیز قرار گیرند.

 در تحلیل پیش رو تمامی موارد توسط ابزارهای سنجش، دقیق بررسی شده است و مستند ارائه می­گردد. همچنین به این سبب که بعضی از آزمون­ها خود اظهاری می­‌باشند؛ نیازمند سنجشی چند جانبه جهت بررسی دقیق­تر و نتیجه­‌ای جامع­‌تر می­‌باشد.

مراحل اجرا
مرحله اول - ارزیابی
 1. آشنایی با فرزند و خانواده (طی یک جلسه مصاحبه بصورت تخصصی توسط روانشناس برگزار می گردد)

 2. ارزیابی ادراکی/ بررسی فعالیت­های هنری و خلاقانه

 3. ارزیابی استدلال انتزاعی و قوه تخیل

 4. ارزیابی اقسام هوش/ هدایت تحصیلی( این مرحله با توجه به رده سنی کودک امکان دارد طی دو جلسه بررسی گردد)

 5. بررسی ارزش­ها و توانمندی­های شغلی و تحصیلی

 6. ارزیابی کارکردهای اجرایی (توسط متخصص در این حوزه با استفاده از بازی های رایانه ای شناختی بسیار دقیق اندازه گیری میشود)

 7. ارزیابی پتانسیل های حرکتی-شناختی (در بعضی رده های سنی حضور والدین جهت مصاحبه با روانشناس ورزشی الزامی می باشد)

 8. ارزیابی سوادبدنی و جنبشی( این مرحله در باشگاه ورزشی اجرا میگردد)

 9. گام های موثر در پرورش استعداد فرزند ( این مرحله طی یک جلسه مشاوره والدین با روانشناس کودک و نوجوان جهت آموزش نکات اساسی فرزندپروری خاصِ فرزند خود برگزار میشود)

 10. نتیجه گیری، تفسیر و گزارش دهی(این جلسه گزارش تحلیل کمی و کیفی ارزیابی های صورت گرفته بصورت دفترچه در اختیار والدین قرارداده می شود و توسط متخصص طی یک جلسه مشاوره ارائه می گردد)

مرحله دوم - فالوآپ
 1. جلسات مشاوره و تمرینات ارتقا عملکرد طی 5 جلسه بصورت ماهانه

 2. پشتیبانی کودک و خانواده طی مسیررشد

مرحله سوم - ارزیابی مجدد
 1. ارزیابی مجدد مولفه­های انتخابی و بررسی روند پیشرفت در عملکردهای کودک

مرحله چهارم - آموزش
  • برگزاری کارگاه آموزش تربیت فرزند

برای شرکت در مصاحبه استعدادیابی کلیک کنید